Read Eseje. Rub a líc, Svatba a Léto by Albert Camus Free Online


Ebook Eseje. Rub a líc, Svatba a Léto by Albert Camus read! Book Title: Eseje. Rub a líc, Svatba a Léto
The author of the book: Albert Camus
Edition: Host
Date of issue: 2014
Loaded: 1696 times
Reader ratings: 4.9
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 580 KB
City - Country: No data

Read full description of the books:„Kdesi v hloubi každého umělce se totiž ukrývá jedinečný pramen, který v průběhu života živí to, co je a co říká. […] V mém případě, a tím jsem si jist, se onen pramen nachází právě v Rubu a líci“, napsal v roce 1958 Albert Camus v předmluvě k reedici své prvotiny, jež vyšla ještě v Alžíru, o dvacet let dříve. Čtyřiadvacetiletý Camus se tehdy naplno zahryzl do literárního života svou první sbírkou esejů, v nichž vidění i slovo oscilují mezi rubem a lícem života, světa i sebe sama. Již zde se objevují náměty a myšlenky, které se stanou základnou celého pozdějšího Camusova díla.

Eseje zahrnuté ve sbírce Svatba vznikaly téměř současně s předchozími a vracejí se do míst autorova dětství a mládí, která v něm zanechala nesmazatelnou stopu. Tipasa, Džemila, Alžír, místa plná slunce, prostých radostí i bídy, nemilosrdné krásy bez falešného lyrismu.

Tyto dvě sbírky vycházejí v češtině poprvé, doplňuje je soubor Léto, jenž je se svou starší sestrou Svatbou těsně spjat a zároveň ji přerůstá, časem i zkušenostmi. Camus se v něm ohlíží po nihilismu válečných let, prochází staré cesty, přivolává k sobě spalující slunce alžírského domova.

Přestože eseje všech tří sbírek pocházejí z různých období Camusova života, spojuje je snaha nehledat střední cestu mezi viditelnými i neviditelnými protiklady lidské existence, nestavět se na stranu extrémů, ale pokusit se o co nejjasnější uvědomění si jednoho i druhého, intenzivní prožívání napětí mezi protilehlými póly.


Download Eseje. Rub a líc, Svatba a Léto PDF Eseje. Rub a líc, Svatba a Léto PDF
Download Eseje. Rub a líc, Svatba a Léto ERUB Eseje. Rub a líc, Svatba a Léto PDF
Download Eseje. Rub a líc, Svatba a Léto DOC Eseje. Rub a líc, Svatba a Léto PDF
Download Eseje. Rub a líc, Svatba a Léto TXT Eseje. Rub a líc, Svatba a Léto PDFRead information about the author

Ebook Eseje. Rub a líc, Svatba a Léto read Online! Albert Camus (1913-1960) was a representative of non-metropolitan French literature. His origin in Algeria and his experiences there in the thirties were dominating influences in his thought and work. Of semi-proletarian parents, early attached to intellectual circles of strongly revolutionary tendencies, with a deep interest in philosophy (only chance prevented him from pursuing a university career in that field), he came to France at the age of twenty-five. The man and the times met: Camus joined the resistance movement during the occupation and after the liberation was a columnist for the newspaper Combat. But his journalistic activities had been chiefly a response to the demands of the time; in 1947 Camus retired from political journalism and, besides writing his fiction and essays, was very active in the theatre as producer and playwright (e.g., Caligula, 1944). He also adapted plays by Calderon, Lope de Vega, Dino Buzzati, and Faulkner's Requiem for a Nun. His love for the theatre may be traced back to his membership in L'Equipe, an Algerian theatre group, whose "collective creation" Révolte dans les Asturies (1934) was banned for political reasons.

The essay Le Mythe de Sisyphe (The Myth of Sisyphus), 1942, expounds Camus's notion of the absurd and of its acceptance with "the total absence of hope, which has nothing to do with despair, a continual refusal, which must not be confused with renouncement - and a conscious dissatisfaction". Meursault, central character of L'Étranger (The Stranger), 1942, illustrates much of this essay: man as the nauseated victim of the absurd orthodoxy of habit, later - when the young killer faces execution - tempted by despair, hope, and salvation. Dr. Rieux of La Peste (The Plague), 1947, who tirelessly attends the plague-stricken citizens of Oran, enacts the revolt against a world of the absurd and of injustice, and confirms Camus's words: "We refuse to despair of mankind. Without having the unreasonable ambition to save men, we still want to serve them". Other well-known works of Camus are La Chute (The Fall), 1956, and L'Exil et le royaume (Exile and the Kingdom), 1957. His austere search for moral order found its aesthetic correlative in the classicism of his art. He was a stylist of great purity and intense concentration and rationality.


Reviews of the Eseje. Rub a líc, Svatba a Léto


STANLEY

The phone number must be written to protect against robots

REUBEN

Our favorite book

ELSIE

Black and White

ZACHARY

Another one-time book

GRACIE

This book changed my life!
Add a comment
Download EBOOK Eseje. Rub a líc, Svatba a Léto by Albert Camus Online free

PDF: eseje-rub-a-lc-svatba-a-lto.pdf Eseje. Rub a líc, Svatba a Léto PDF
ERUB: eseje-rub-a-lc-svatba-a-lto.epub Eseje. Rub a líc, Svatba a Léto ERUB
DOC: eseje-rub-a-lc-svatba-a-lto.doc Eseje. Rub a líc, Svatba a Léto DOC
TXT: eseje-rub-a-lc-svatba-a-lto.txt Eseje. Rub a líc, Svatba a Léto TXT